کاشی هفت رنگ کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

مشاهده محصول
کاشی هفت رنگ کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

مشاهده محصول
کاشی هفت رنگ کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

مشاهده محصول
کاشی هفت رنگ کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

مشاهده محصول

کاشی هفت رنگ

در قدیم ایام کاشی هایی که رنگ میشد بخاطر استفاده از هفت رنگ اصلی آن را کاشی هفت رنگ نامیدند در حال حاضر کاشی ها از 3 رنگ تا 9 رنگ هم رنگ امیزی می شود با این وجود باز هم به کاشی هفت رنگ معرف است.
ابعاد کاشی هفت رنگ 20*20 است و در هر یک متر مربع 25 عدد کاشی نیاز است. ضخامت کاشی هفت رنگ از 8 میل (صنعتی) شروع می شود تا 2 سانتی متر (سنتی).
کاشی هفت رنگ در دو نوع پایه دار و بدون پایه تولید می شود و در مساجد، حسینیه ها، مدارس و عتبات عالیات کاربرد دارد.
کاشی هفت رنگ دو نوع داریم:

  • کاشی هفت رنگ  صنعتی
  • کاشی هفت رنگ  سنتی
کاشی هفت رنگ صنعتی، کاشی خام که داخل کارخانه تولید کاشی تولید شده است و بصورت لعاب سفید آماده شده وارد کارگاه تولیدی کاشی هفت رنگ می شود. سپس کاشی های 20×20 را روی سطح صاف فرش کرده و طرحی که می خواهند روی کاشی پیدا کنند با گرده کردن طرح را روی کاشی فرش پیدا کرده و سپس قلم گیری می کنند و در آخر رنگ آمیزی می شود. تا حدود 5 تا 6 ساعت رنگ ها خشک شده و در نهایت داخل کوره ها می چینند و با حرارت 1050 درجه رنگ پخته می شود.
کوره های پخت کاشی هفت رنگ دو نوع هستند:
  • کورهای رول
  • کوره های سنتی
زمان پخت کوره های رول تا 1.5 ساعت و کوره های سنتی 3 ساعت طول می کشد. این زمان پخت برای کاشی هایی با ضخامت 8 میل می باشد.

ضخامت کاشی هفت رنگ

  • 8 میلی متر ( کاشی هفت رنگ صنعتی) 
  • 10 میلی متر یا یک سانتی متر (کاشی هفت رنگ صنعتی)
  • 15 میلی متر یا 1.5 سانتی متر(کاشی هفت رنگ سنتی)
  • 20 میلی متر یا دوسانتی متر(کاشی هفت رنگ سنتی)
در تولید کاشی هایی با ضخامت 2 سانتی متر زمان پخت لعاب بروی کاشی هفت رنگ تا 8 ساعت هم طول می کشد. دلیل آن بخاطر این است که آرام آرام حرارت را زیاد کرده تا خوب لعاب جذب بیسکویت شود (بیسکویت همان خشت خامی می باشد که فرایند لعاب کاری و هفت رنگی روی آن پیاده می شود )
رنگ کاشی هفت رنگ به دو روش چاپی و دستی انجام می شود.
روش چاپی یعنی یک طرح را روی شابلون در آورده سپس شابلون را روی دستگاه نصب می کنیم و با توجه به تعداد رنگ ها تعداد شابلون را می سازیم مثل دستگاه چاپ رنگی قدیم که داخل چاپخانه ها بود (مثلا اول شابلون طرح یک گل و بعد شابلون طرح بوته).
تولید کاشی هفت رنگ
 
%>